ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΥ

brefonΠεριγραφή Επαγγέλματος: Ο απόφοιτος της ειδικότητας με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά πάντοτε με την εποπτεία του βρεφονηπιοκόμου ή νηπιαγωγού:

• παρέχει πλήρη φροντίδα στο παιδί προσχολικής ηλικίας
  • βοηθά την ολόπλευρη σωματική, ψυχική, λεκτική και κινητική ανάπτυξη του παιδιού της προσχολικής ηλικίας εφαρμόζοντας κατάλληλες παιδαγωγικές μεθόδους
  • φροντίζει παιδιά με ιδιαιτερότηττες
  • εφαμόζει μέτρα πρόληψης ατυχημάτων σε οποιοδήποτε χώρο σχετικά με την ψυχαγωγία του παιδιού
  • παρέχει πρώτες βοήθειες και ενεργεί κατάλληλα σε επείγουσες καταστάσεις
  • συμπληρώνει την ατομική καρτέλα του παιδιού και κρατά αρχεία
  • δίνει συμβουλές στους γονείς η κηδεμόνες του παιδιού

Συνθήκες Εργασίας:Η βοηθός βρεφονηπιοκόμου, εργάζεται σε ευχάριστο περιβάλλον, που μπορεί να είναι σε βρεφονηπιακό σταθμό ή σε σπίτια. Η εργασία της βρεφονηπιοκόμου δεν θεωρείται κουραστική, είναι όμως πολύ υπεύθυνη, επειδή έχει να κάνει με τη φροντίδα και την ασφάλεια βρεφών και νηπίων.

Ιδιαίτερα Προσωπικά Χαρακτηριστικά και Ικανότητες:Η αγάπη στα παιδιά, η δημιουργικότητα και η φαντασία, η υπομονή, η υπευθυνότητα, η συνέπεια, η δυνατότητα να ακολουθεί οδηγίες και εντολές, η ψυχραιμία σε δύσκολες καταστάσεις, αποτελούν βασικά προσωπικά χαρακτηριστικά και η ικανότητα ανάληψης πρωτοβουλιών είναι προσόντα που χαρακτηρίζουν τη βρεφονηπιοκόμο.

Σπουδές:Σπουδές προσφέρονται στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.) στην ειδικότητα Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων που ανήκει στον Τομέα Υγείας και Πρόνοιας τον οποίο επιλέγει ο μαθητής στη Β΄ Λυκείου. Η συνολική διάρκεια φοίτησης είναι 3 χρόνια και επίπεδο σπουδών 3 (N.3475/2006). Στους αποφοίτους του ΕΠΑ.Λ. χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 3. Το απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου είναι ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου, για την πρόσβαση (χωρίς ποσόστωση) στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσα από τη διαδικασία των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Ακόμη, οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ., έχουν τη δυνατότητα να εγγράφονται στα ΙΕΚ και κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή ανάλογης ειδικότητας με την ειδικότητα του πτυχίου τους.

Επαγγελματικά Δικαιώματα:Τα επαγγελματικά δικαιώματα της ειδικότητας που έχουν κατοχυρωθεί με βάση την Αριθμ.Π2β/οικ.2808, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 645 Β΄ στις 31-7-1997 και την Αριθμ.Γ2β/οικ.1570, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 749 Β΄ στις 19-5-1999, αφορούν τους πτυχιούχους ΤΕΕ Β΄ Κύκλου.Για τους νέους τίτλους σπουδών των ΕΠΑ.Λ, αναμένεται υπουργική απόφαση περί ισοτιμίας τους, με τους παλαιούς τίτλους σπουδών των ΤΕΕ.

Τομείς Απασχόλησης και Προοπτικές Αγοράς Εργασίας: Η βοηθός βρεφονηπιοκόμου μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό:

• σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς
  • σε μαιευτικές κλινικές
  • κατασκηνώσεις
  • κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού
  • ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

Οι οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες επιβάλλουν σήμερα και οι δύο γονείς των παιδιών να εργάζονται, με αποτέλεσμα όλο και περισσότερες οικογένειες να προσλαμβάνουν βοηθούς βρεφονηπιοκόμους και επομένως το επάγγελμα αυτό έχει θετικές προοπτικές απασχόλησης.

Δικτυακοί Σύνδεσμοι
Εμφανίσεις Άρθρων